LAFIT
LAFIT Sidra Silver Recessed Round Silver 3W 3K LFIG036
₹5251
₹3151
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Sidra LFIG036 3W outdoor in-ground light in Silver housing delivers 3000K Warm White illumination with 24° beam. Dimensions: Ø50mm x 82mm, IP rating: IP-67. Suited for plaza floors, courtyards, and ground-level facade uplighting. Powered at 24V DC.
Specification
| Type | Round Silver |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Silver |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø50mm x 82mm |
| Specification | CRI Ra≥90, 24V DC, External PSU |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories