LAFIT
LAFIT Zenith Grey Tiltable Round Tiltable 18W 3K LFFC094
₹45454
₹27272
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT's Zenith in-ground light (LFFC094) combines a 18W LED engine with Grey finish, projecting 3000K Warm White at 5°/8°/10°/12°/20°/25°/30°/40°/45°/60°/10*22°/15*55°/20*60°. Sealed to IP-66 with body size Ø160mm x 157mm. Built-in tiltable head for directional aiming. Ideal for driveways, walkways, and architectural ground accent applications. Powered at 24V DC/DMX512.
Specification
| Type | Round Tiltable |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 5°/8°/10°/12°/20°/25°/30°/40°/45°/60°/10*22°/15*55°/20*60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-66 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø160mm x 157mm |
| Specification | CRI Ra≥80, Tiltable, DMX512 |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | Public Spaces: Pathways, Public Parks, Monuments – RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Workspace: Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories