LAFIT
LAFIT Shadow Sand Black Step Light Round Step Light 3W 3K LFIG135-3W-1L
₹1151
₹690
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Shadow LFIG135-3W-1L: a 3W outdoor in-ground light with Sand Black housing, 3000K Warm White CCT and N/A spread. IP-65 ingress protection; Ø78mm x 30mm. Built-in IK08 impact protection for foot-traffic zones. Ideal for driveways, walkways, and architectural ground accent applications. Powered at 230V AC.
Specification
| Type | Round Step Light |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Sand Black |
| Base Type | NO |
| Smart Features | IK 08 |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø78mm x 30mm |
| Specification | CRI Ra≥80, IK 08, Step Light |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Entrance, Porch – Public Spaces: Pathways, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories