Neptune Lights
Neptune Lights APEX-DOUBLE RING WH COB Rectangle 2x25W 3K APEX-DOUBLE RING
₹9936
₹5961
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights presents the APEX-DOUBLE RING 2x25W Downlight - White finish with 38/60° beam angle delivering 3000K Warm White. Dimensions: 259x134x100mm, cut-out: ø245x120mm. DALI Compatible. Perfect choice for contemporary retail displays.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 2x25W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38°/60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø245x120mm |
| Lumens | 6250LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Eaglerise Driver |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 259x134x100mm |
| Specification | CRI >90, 6250LM±5%, 2x25W, Dual Head, DALI |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Institutions |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Institutions: Colleges, Labs |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories