Neptune Lights
Neptune Lights GRACE TL BK COB Round Tiltable with Matt Black Reflector 7W 3K GRACE TL
₹1534
₹920
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your space with the Neptune Lights GRACE TL 7W recessed downlight. Black body provides 3000K Warm White illumination through 38° optics at 700LM±5%. Dim: D85xH55. Cut-out: ø75mm. Left-Right Tiltable, Matt Black reflector. Recessed. Perfect for residential interiors and modern living spaces.
Specification
| Type | Round Tiltable with Matt Black Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Left-Right Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø75mm |
| Lumens | 700LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D85xH55 |
| Specification | CRI>80, 7W, 700LM±5%, Beam 38°, Matt Black Reflector, Tiltable |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories