Description
Philips COB Pro 7W professional-grade recessed downlight with 36° adjustable beam. Super bright 630lm output in 3000K Warm White, CRI 90 for true colors. Dimensions: 90x90x50, cutout: 81mm. White aluminium housing, 35,000 hours life, 2.5kV surge protection. Ideal for commercial and retail applications.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Adjustable Beam |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 81mm |
| Lumens | 630lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Philips |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 90x90x50 |
| Specification | 7W, 36°, 630lm, CRI 90, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room RETAIL: Watch Store, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories