CHANGI
CHANGI ALPA Dark Grey SMD Oval Ring on Box 12W 3K CH 9060-12W
₹7328
₹5129
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform outdoor spaces with the CHANGI ALPA 12W wall light featuring Dark Grey body. Ring-shaped luminaire delivers volumetric ambient illumination. 3000K Warm White output with 120° spread creates stunning halo-ring ambient light. Measures 220×120×95mm. IP54 rated for outdoor use.
Specification
| Type | Oval Ring on Box |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Volumetric Ring |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1067 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 220×120×95mm |
| Specification | 12W | 120° beam | 1067 Lm | IP54 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, LIVING ROOM, Porch – Workspace: Reception – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories