CHANGI
CHANGI BALL Dark Grey SMD Round Disc 12W 3K CH W-1248-12W
₹6785
₹4750
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform outdoor spaces with the CHANGI BALL 12W wall light featuring Dark Grey body. Disc shape delivers captivating indirect halo illumination. 3000K Warm White output with 120° spread creates stunning a signature halo effect. Measures Φ180×50mm. IP54 rated for outdoor use.
Specification
| Type | Round Disc |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Indirect Halo Effect |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 700 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Φ180×50mm |
| Specification | 12W | 120° beam | 700 Lm | IP54 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – Workspace: Reception, Waiting Area – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories