CHANGI
CHANGI BRIC Dark Grey Outdoor Rounded Rectangle Up-Down 2x6W 3K CH 19112-2x6W
₹9735
₹6815
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Introducing the BRIC 2x6W from CHANGI — a sophisticated outdoor wall light in Dark Grey with 3000K Warm White color temperature. Durable two-way illumination luminaire with adjustable flaps for customizable lighting effects. 0°-97° beam delivers 473 lm of balanced illumination. IP65 rated, Aluminium construction, 180×73×150mm. Suited for entrances, courtyards, and boundary walls.
Specification
| Type | Rounded Rectangle Up-Down |
| Wattage/Power | 2x6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 0°-97° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 473 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 180×73×150mm |
| Specification | 2x6W, IP65, 0°-97° beam, 473 lm, 3000K, Cree LED, CRI≥80, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard, Bathroom – RETAIL: KIOS Outlet, Art Galleries – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories