CHANGI COMP Grey Outdoor LED Angled Cylinder with Grey Finish 8W 3K CH 2405-8W
Inclusive of all taxes
The CHANGI COMP 8W outdoor wall luminaire (model CH 2405-8W) pairs angled cylinder design with a robust Grey finish. COMP is a versatile and modern lamp offering flexible wall, bollard, or gate configurations to enhance landscaping with elegant outdoor ambiance. Osram-powered LEDs deliver 448 Lm of 3000K Warm White output at 180°, and the IP65 enclosure handles rain and dust with ease. Sized 200×154×108mm. Suited for porches, pathways, and hospitality exteriors.
| Type | Angled Cylinder with Grey Finish |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 180° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 448 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 200×154×108mm |
| Specification | Wattage: 8W | Body: Grey | CCT: 3K | Beam: 180° | IP: IP65 | Lumens: 448 Lm | LED: Osram | Material: Aluminium | Dim: 200×154×108mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love