CHANGI
CHANGI DAWN Dark Grey SMD Round Floor Washer 8W 3K CH 19111-8W
₹10207
₹7145
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform outdoor spaces with the CHANGI DAWN 8W wall light featuring Dark Grey body. Asymmetrical floor-washing design provides 50°-80° directional illumination. 3000K Warm White output with 84°×56° spread creates stunning directional floor washing. Measures Φ230×54mm. IP65 rated for outdoor use.
Specification
| Type | Round Floor Washer |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 84°×56° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Asymmetric Floor Washer |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 384 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Φ230×54mm |
| Specification | 8W | 84°×56° beam | 384 Lm | IP65 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories