CHANGI
CHANGI GRU Dark Grey Outdoor Rectangle with Wood Accent 10W 3K CH 2304-10W
₹12036
₹8425
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The GRU by CHANGI is a 10W exterior wall light with Dark Grey aluminum housing and 3000K Warm White warm-tone output. Engineered for volumetric illumination, Gru accentuates pathways and walls with forward and sideways light output. Featuring a 100° beam angle and 650 lumen flux, this IP54 fixture measures 203×176×55mm. Perfect for villas, pathways, and landscape architecture.
Specification
| Type | Rectangle with Wood Accent |
| Wattage/Power | 10W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 650 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Everlight |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 203×176×55mm |
| Specification | 10W, IP54, 100° beam, 650 lm, 3000K, Everlight LED, CRI≥80, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Public Parks, Bus stand – Workspace: Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories