CHANGI
CHANGI KEROS Dark Grey Outdoor Compact Single-Side 4W 3K CH 2366-1x4W
₹4720
₹3304
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The KEROS by CHANGI is a 4W exterior wall light with Dark Grey aluminum housing and 3000K Warm White warm-tone output. Compact single-sided wall light for focused downward or upward accent illumination on exterior walls. Featuring a 80° beam angle and 213 lumen flux, this IP65 fixture measures 95×76×92mm. Perfect for villas, pathways, and landscape architecture.
Specification
| Type | Compact Single-Side |
| Wattage/Power | 4W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 80° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 213 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 95×76×92mm |
| Specification | 4W, IP65, 80° beam, 213 lm, 3000K, Cree LED, CRI≥80, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard, Bathroom – RETAIL: KIOS Outlet, Art Galleries – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories