CHANGI PANO Dark Grey Outdoor LED Oval Indirect with Dark Grey Finish 7W 3K CH 2407-7W
Inclusive of all taxes
CHANGI PANO is a 7W architectural wall light with a Dark Grey oval indirect profile and IP65 weatherproof construction. PANO is an indirect wall light designed to highlight spaces with soft, glare-free illumination, creating a comfortable and aesthetically pleasing atmosphere. The Cree LED module emits 413 Lm of warm 3000K Warm White light through a 96° beam, making it ideal for entrances, garden walls, and exterior corridors. Dimensions: 100×56×180mm.
| Type | Oval Indirect with Dark Grey Finish |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 96° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 413 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 100×56×180mm |
| Specification | Wattage: 7W | Body: Dark Grey | CCT: 3K | Beam: 96° | IP: IP65 | Lumens: 413 Lm | LED: Cree | Material: Aluminium | Dim: 100×56×180mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love