CHANGI
CHANGI PERIKO Dark Grey Outdoor Round 12W 3K CH 2214-12W-RD
₹11977
₹8384
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The PERIKO by CHANGI is a 12W exterior wall light with Dark Grey aluminum housing and 3000K Warm White warm-tone output. Round wall luminaire designed for vertical volumetric illumination, perfect for driveways and entryway applications. Featuring a 114° beam angle and 750 lumen flux, this IP65 fixture measures Ø230×87mm. Perfect for villas, pathways, and landscape architecture.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 114° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 750 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø230×87mm |
| Specification | 12W, IP65, 114° beam, 750 lm, 3000K, Osram LED, CRI≥80, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Public Parks, Bus stand – Workspace: Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories