CHANGI
CHANGI SOLAR Dark Grey Solar Rectangular Solar with Sensor 2.5W 3K CH 11601-2.5W
₹12331
₹8632
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform outdoor spaces with the CHANGI SOLAR 2.5W wall light featuring Dark Grey body. Solar-powered with inbuilt panel and battery, PIR motion sensor, 3 operating modes—no wiring needed. 3000K Warm White output with 100° spread creates stunning sustainable sensor lighting. Measures 220×200×31mm. IP54 rated for outdoor use.
Specification
| Type | Rectangular Solar with Sensor |
| Wattage/Power | 2.5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Solar + Motion Sensor (3 Modes) |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 150 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 220×200×31mm |
| Specification | 2.5W | 100° beam | 150 Lm | IP54 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Public Parks, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories