GEN by CHANGE
GEN by CHANGE DOMOV WH Reading Light Recessed Tilt Reading 3W 3K CH W-2340-3W
₹2124
₹1487
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade interior walls with the GEN by CHANGE DOMOV 3W luminaire (White body, 3000K Warm White CCT). 25° beam projection and 210 Lm flux deliver balanced illumination without glare. Compact 170x69.5mm, cut 55x155x35mm form factor suits mirror tops, bedside panels, and entrance walls.
Specification
| Type | Recessed Tilt Reading |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 25° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 55x155x35mm |
| Lumens | 210Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 170x69.5mm |
| Specification | 3W | 3000K | Edison | 210Lm | 25° | Recessed Tiltable | Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bedroom, LIVING ROOM, Study Room – Restaurants: Private rooms, Lounge Area – Workspace: Private Cabin, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories