GEN by CHANGE
GEN by CHANGE TESS WH Vanity Light Linear Tiltable Diffuser 16W 3K/4K/6K CH 2516-16W
₹3304
₹2313
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Stylish TESS Tiltable 16W indoor wall fixture by GEN by CHANGE in White finish. Tunable 3-in-1 light output at 1760 Lm with 80° distribution creates an even, ambient glow. Dimensions 450x95x29mm; Osram LED source ensures long service life. Adds sophistication to bedrooms, bathrooms, and corridors.
Specification
| Type | Linear Tiltable Diffuser |
| Wattage/Power | 16W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 80° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable | Tiltable |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Lumens | 1760Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 450x95x29mm |
| Specification | 16W | 3-in-1 Tunable CCT | Tiltable | Osram | CRI ≥80 | 1760Lm | 80° |
| Industry | RESIDENTIAL, Hospitals, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bathroom, Bedroom, Dressingroom, Entrance – Hospitals: Waiting Area, Reception – Workspace: Waiting Area, Reception, Private Cabin |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories