LAFIT
LAFIT Amphora Black SMD Rectangle 9W 3000K LFWL068-9W
₹1994
₹1197
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Bring contemporary style to outdoor walls with the Amphora 9W fixture. The 120° beam spread and 3000K Warm White colour temperature, combined with the Black IP-54-rated housing (L100 x W90 x H200), create striking facade and entry-zone lighting.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 9W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L100 x W90 x H200 |
| Specification | CRI Ra ≥80, 230V AC, IP-54 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard, LIVING ROOM – Workspace: Reception, Waiting Area – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories