LAFIT
LAFIT Canel WH Bedside Lamp Recessed Cylinder 3W 30K LFIF1082
₹3894
₹2336
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT's Canel wall-mounted bedside lamp blends elegant White styling with practical 3W reading light. 3000K Warm White at 45° ensures comfortable visibility for reading. Dimensions: Ø29mm x 125mm.
Specification
| Type | Recessed Cylinder |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 30K |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø29mm x 125mm |
| Specification | 3W, Ø29mm x 125mm, IP-20, 45°, CRI Ra>80, Osram LED, Lafit Driver |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bedroom, LIVING ROOM, Study Room – Restaurants: Private rooms, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories