LAFIT
LAFIT Velit Black Side Emit Round Side Emit 4-Light 6W 3K LFIG052-6W-4L
₹6974
₹4184
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered for outdoor durability, the LAFIT Velit 6W in-ground light (LFIG052-6W-4L) emits 3000K Warm White light at 17° beam from a Black housing. IP-66-rated with Ø65mm x 120mm dimensions. Designed for premium driveways, terraces, and outdoor architectural detailing. Powered at 230V AC.
Specification
| Type | Round Side Emit 4-Light |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 17° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-66 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø65mm x 120mm |
| Specification | CRI Ra≥80, 4-Light |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Pathways, Market Streets |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories