Description
A statement piece in Copper, the Neptune Lights 1902 wall luminaire is made from Iron. Features 3000K Warm White light output with dimensions of 400mm. Perfect for residential lounges, dining rooms, and commercial environments.
Specification
| Type | Decorative |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | COPPER |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 400mm |
| Specification | Power: 6W | CCT: 3K | Material: Iron | IP: IP20 | Size: 400mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: BAR, Banquet halls, Mini halls – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories