Description
The A37 wall light from Neptune Lights combines Black aesthetics with quality Aluminum. Its 3000K Warm White output and 200mm footprint make it a stylish yet practical choice for living rooms and commercial reception areas.
Specification
| Type | Decorative |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 200mm |
| Specification | CCT: 3K | Material: Aluminum | IP: IP20 | Size: 200mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: BAR, Banquet halls, Mini halls – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories