Description
Neptune Lights NL-PR308 12W outdoor wall light in Grey. IP65 weatherproof, 3000K warm CCT, 260° panoramic beam. Elegant upward profile at 365x95x70mm enhances garden walls and building facades with warm ambient light. Great for residential and commercial exterior illumination.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GREY |
| Beam angle | 260° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP 65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 365x95x70mm |
| Specification | 12W | Ra>90+ | IP 65 | 260° |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Market Streets |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories