Description
Neptune Lights NL-PR310 6W outdoor wall & ceiling light in Grey. IP65 rated, ADJ SWITCH CCT (2.7K/3K/4K), 130° wide beam. Compact 100x70mm round form mounts on walls or ceilings. Ideal for covered patios, garden gazebos, and outdoor architectural features.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GREY |
| Beam angle | 130° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | ADJ SWITCH |
| Light Color | 2.7K/3K/4K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP 65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 100x70mm |
| Specification | 6W | Ra>90+ | IP 65 | 130° |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories