CHANGI
CHANGI PULSE 1W SL Narrow & Wide Beam Round 1W 3K CH 2433-1W
₹3540
₹2478
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI PULSE 1W 1W inground luminaire in Silver finish, delivering 3000K Warm White illumination at 15° | 60° beam angle. Constructed from Aluminium + Stainless Steel with IP67 weather rating for reliable outdoor performance. Dimensions: D25×H50mm, cut-out: Ø22x55mm. Ideal for pathways, gardens, and architectural landscape lighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 1W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | SL |
| Beam angle | 15° | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Narrow & Wide Beam Optic |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø22x55mm |
| Lumens | 60 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D25×H50mm |
| Specification | Material: Aluminium + Stainless Steel | CRI ≥80 | SS-316 cover | Compact |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories