CHANGI
CHANGI TEMA 3W SS Tilting Inground Round 3W 3K CH 2376-3W
₹14160
₹9912
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Premium CHANGI TEMA 3W 3W inground light with Stainless Steel body and 3000K Warm White warm illumination. Built to IP67 standards in SS-316 + Aluminium for long-term outdoor durability. 20° optics, dimensions φ90mm×φ80mm×H95mmmm, cut hole φ80x95mm. Excellent for accenting trees, walls, and outdoor architectural features.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | SS |
| Beam angle | 20° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Left-Right Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ80x95mm |
| Lumens | 120 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ90mm×φ80mm×H95mmmm |
| Specification | Material: SS-316 + ADC12 | CRI ≥90 | Tilt ±30° | Hexcell louver |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories