Description
The LAFIT Bravo 24W recessed downlight features White body with 3000K Warm White illumination. With 120° beam angle and Epistar LEDs, it delivers consistent lighting performance. Dimensions: SQ.165mm x 35mm. Cut-out: SQ.156mm. Ideal for modern residential and commercial interiors.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 24W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | SQ.156mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | SQ.165mm x 35mm |
| Specification | 24W | Epistar | 120° |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Institutions |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Bathroom – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – Institutions: Schools, Colleges |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories