LAFIT
LAFIT Witto Black SMD Round 6W 3000K LFWL145-6W-6L
₹2425
₹1455
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate exterior walls with the Witto 6W sconce, finished in Black and rated IP-54 for outdoor durability. The 5-60° beam disperses 3000K Warm White light to create welcoming pools of glow. Measures Ø63mm x 30mm — perfect for villas, hotels, and commercial entrances.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 5-60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø63mm x 30mm |
| Specification | CRI Ra ≥80, 230V AC, IP-54 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard, LIVING ROOM – Workspace: Reception, Waiting Area – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories