CHANGI
CHANGI STENOS 3W BK Narrow Beam Round 3W 3K CH 2150-3W
₹10030
₹7021
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Premium CHANGI STENOS 3W 3W inground light with Sand Black body and 3000K Warm White warm illumination. Built to IP65 standards in Aluminium for long-term outdoor durability. 15° optics, dimensions D40×H107mm, cut hole 38mm. Excellent for accenting trees, walls, and outdoor architectural features.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 15° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Narrow Beam Optic |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 38mm |
| Lumens | 251 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D40×H107mm |
| Specification | Material: Aluminium | CRI ≥80 | Custom narrow-beam optics | Sand Black finish |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories