Description
Introducing the CHANGI LOTIS — a sophisticated 28W LED solution with 3K body and 15° optics. Recessed installation with 3000K Warm White color rendering. Housing: φ110×H140mm, cut-out: φ90mm. Features: 90°/350° Rotation, Wall Washer. Outstanding for RETAIL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 28W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 15° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 90°/350° Rotation, Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ90mm |
| Lumens | 2383/2455 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ110×H140mm |
| Specification | 28W, 15° Beam, CRI≥80, IP20, Cree LED, CRI≥80, 90° Tilt, 350° Rotation, Combined Downlight+Wall Washer |
| Industry | RETAIL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories