CHANGI
CHANGI OGLO Grey Linear Wall Washer Linear with Grey Body 60W 3K CH 6754-60W
₹40415
₹28291
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform exterior surfaces with the CHANGI OGLO 60W 60W OGLO wallwasher featuring high-CRI Cree LEDs and advanced 45° optics. Grey extruded aluminium body, IP65 construction, 4800 Lm output, 220-240V powered. 1000×90×55mm dimensions; ideal for hotels, public spaces and landmark buildings.
Specification
| Type | Linear with Grey Body |
| Wattage/Power | 60W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 4800 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1000×90×55mm |
| Specification | 60W, 4800Lm, 3000K, 45°, IP65, Aluminium, Grey, CRI≥80 |
| Industry | Public Spaces, Manufacturers, Fitness center |
| Type of rooms | Public Spaces: Stadium, Monuments, Airport – Manufacturers: Metal Fabrication unit, Furniture unit – Fitness center: Stadium, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories