CHANGI
CHANGI TEROS Sand White COB Round 12W 3K CH 2203-12W
₹7257
₹5080
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI TEROS: a 12W recessed LED downlight finished in 3K. Produces 3000K Warm White light through a precise 30°×50° beam for comfortable ambiance. Measures φ84×H91mm, cut-out: φ75mm. Features: Wall Washer. Suited to RETAIL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Body Color | Sand White |
| Beam angle | 30°×50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ75mm |
| Lumens | 896/905 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ84×H91mm |
| Specification | 12W, 30°×50° Beam, CRI≥80, IP20, BridgeLux LED, CRI≥90, Asymmetric 30°×50° Beam, No Scalloping, Aluminium |
| Industry | RETAIL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories