CHANGI
CHANGI Wall Washer CH 2502D Dark Grey Linear Wall Washer Linear with Dark Grey Body 8W 3K CH 2502D-8W
₹4602
₹3221
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered for exterior architectural lighting, the CHANGI CH 2502D 8W wallwasher casts even 3000K Warm White illumination at a 20°x30° spread. Dark Grey aluminium frame, IP65 weather sealing, and 600 Lm flux output. Dimensions 28×300×74mm; perfect for monuments, columns, and facades.
Specification
| Type | Linear with Dark Grey Body |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 20°x30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 600 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 28×300×74mm |
| Specification | 8W, 600Lm, 3000K, 20°x30°, IP65, Aluminium, Dark Grey |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | Public Spaces: Monuments, Pathways, Public Parks – RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – RETAIL: Art Galleries, KIOS Outlet |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories