CHANGI
CHANGI OGLO Grey Linear Wall Washer Linear with Grey Body 36W RGB CH 5336-36W (RGB)
₹26550
₹18585
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI OGLO 36W 36W extruded aluminium wallwasher provides 2520 Lm of RGB DMX colour-changing output across a 30° spread. Grey body with IP65 sealing, advanced optics, and DC 24V operation. Dimensions 1000×65.2×42×28.2mm; ideal for facade lighting in landscapes, hospitality projects and public architecture.
Specification
| Type | Linear with Grey Body |
| Wattage/Power | 36W |
| Voltage | DC 24V |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | RGB DMX Wall Washer |
| Light Color | RGB |
| Lumens | 2520 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1000×65.2×42×28.2mm |
| Specification | 36W, 2520 Lm, RGB DMX, 30°, IP65, Aluminium, Grey, DC 24V, CRI≥80 |
| Industry | Public Spaces, RETAIL, Party Halls |
| Type of rooms | Public Spaces: Monuments, Public Parks, Pathways – RETAIL: KIOS Outlet, Art Galleries – Party Halls: Convention centers, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories