Description
Modern, energy-efficient, and elegant — the CHANGI RIZON 7W recessed light delivers 4000K Natural White output with a 38° spread. 4K finish complements any interior scheme. Dimensions: φ75×H45mm, cut-out: φ65mm. Features: Wall Washer. Excellent for RETAIL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | φ65mm |
| Lumens | 708 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ75×H45mm |
| Specification | 7W, 38° Beam, CRI≥80, IP20, BridgeLux LED, CRI≥80, Asymmetric 38° Beam, No Scalloping, Aluminium |
| Industry | RETAIL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Corporate Office, Reception – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories